Ponieważ w odniesieniu do kawy kopi luwak jest to określenie jak najbardziej prawdziwe. Wyjątkowo wysoka cena jest tutaj uzasadniona. Kawa produkowana w niewielkich ilościach, w sposób jedyny w swoim rodzaju musi przykuwać spojrzenia kawoszy. I trzeba przyznać, że robi to naprawdę skutecznie.
Krzewy kawowca, z którego wytwarzana jest kawa kopi luwak, rosną generalnie w Indonezji (szczególnie na wyspie Sumatra). I kawa ta jako taka uważana jest za kawę indonezyjską. W ostatnim czasie jej uprawą zajmują się Filipińczycy i Wietnamczycy.
Na początku jest łaskun, czyli zwierzę podobne do łasicy, nazywane w Indonezji luwakiem (stąd też nazwa tego gatunku kawy). Zwierzę to w swojej diecie ma owoce kawowca. Zjada je w całości, ale trawi tylko miąższ. Reszta odbywa niezapomnianą podróż przez zakamarki układu pokarmowego łaskuna, nasycając się kwasem mlekowym i zanurzając w enzymach trawiennych. W końcu jednak przychodzi czas, gdy niestrawione ziarna wychodzą na świat. Tak, kopi luwak to kawa pozyskiwana z odchodów zwierzęcych. Jej ziarna są następnie starannie czyszczone, suszone i wreszcie palone. Na koniec przechodzą proces mielenia. Kawa kopi luwak jest wtedy gotowa na ostatnią podróż – do klienta.
- kawy w naszym sklepie są zawsze świeże, aromatyczne, najwyższej jakości - Gwarancja świeżości kawy.
- po dokonaniu zakupu gwarantujemy ekspresową wysyłkę. Więcej informacji na na stronie: Szybka dostawa kawy.